KIŞ AYLARINDA SAÇLARIMIZI SOĞUKTAN NASIL KORURUZ?

Kış mevsiminde saçlar için tavsiye niteliğindeki yazımızda 9 önemli hususu sizlere aktarmak istiyoruz. Mevsim koşullarının ağırlığından ötürü saç dokuları zarar görmektedir. Tıpkı cilt gibi, saçın da yumuşak ve sağlıklı kalması için soğuktan korunmaya ihtiyacı vardır. Saçlarınızı rüzgarlardan, statik elektrikten ve hatta iç mekan sıcaklığından korumanız gerekmektedir.

Şapka Bere Gibi Aksesuarlar Kullanabilirsiniz

Kış mevsiminde saçlar kuru hava, kar, rüzgar, ve yağmurdan korumak için örtmeniz önemlidir. Kuru hava, kar, rüzgar ve yağmur gibi elementler saçınızı kurutur ve kırılmaya daha yatkın hale getirir.

Yün, pamuk ve diğer kumaşlar da kırılmaya neden olabilir, saçlarınızın hasar görmemesi için şapkanızın ipek ya da saten olmasını tavsiye ediyoruz.

Nemlendirici Ürünler Kullanabilirsiniz

Kışın kuru saçlarla savaşmanın şaşırtıcı bir yolunu bilmek ister misiniz? Nemlendirici saç bakım ürünleri! İç mekan ısıtması ve  klimalar, evinizdeki havanın çok kuru olmasına ve nemi saçınızdan çekmesine neden olur. Nemlendiriciler, saçlarınızın parlak görünmesini sağlar ve saçlarınızın kurumasına engel olur.

Düzenli Olarak Saçlarınızı Kestirin

Her dört ila sekiz haftada bir saçlarınızın kırıklarını aldırmak, saç sağlığını korumak ve saçlarınızı taze tutmak için iyi bir yoldur.

Duş Alırken Sıcaklığı Düşürün

Sıcak su saçınızdaki nemi çekebilir ve saçlarınızın kırılgan hale gelmesine neden olabilir. Saçınızı ılık suyla yıkayın ve ardından suyun biraz daha derecisini azaltıp saçınızı durulayın.

Saçlarınızı Isı İle Şekillendirmekten Kaçının

Kurutma makineleri saçlarınızdaki nemi alır ve saçınızın kırılma riskini arttırır. Saçlarınızı kuruturken saç kurutma makinesini saçlarınıza çok yakın tutmamaya özen gösterin. Saçlarınız soğuk aylarda daha hassas olduğu için, herhangi bir saç ısı makinesi bile saçlarınızdaki nemi hemen emer. Kış aylarında saçınızı düzleştirmek ya da kıvırmaktan kaçının.

Islak Saç İle Evden Çıkmayın

Islak saçlar, kuru saçlara göre daha hassastır. Kış mevsiminde ıslak bir saç ile dışarda yürümek saçlarınızın donmasına ve kırılmasına neden olabilir.

Saçlarınızı Her Gün Yıkamaktan Kaçının

Her gün saçlarınızı yıkayan biriyseniz, alışkanlıklarınızı değiştirmenin zamanı geldi. Saçınızı aşırı yıkamak,  saçınızı nemli ve sağlıklı kalmasını sağlayan doğal yağlardan uzak tutacaktır. Saçlarınızı her gün yıkamak yerine, gün aşırı yıkamanızı öneriyoruz.