Saç Dökülmesi ve Saç Dökülmesine Karşı Önlemler

Saç, fiziksel görüntünün en önemli unsurlarından biri olması sebebiyle insanların sosyal ilişkilerinde de çok önemli bir etkiye sahip. Ani ve hızlı saç dökülmesi; öz güven kaybı, kendini beğenmeme, yaşlanma kaygısı ve hatta kimi zaman depresyon gibi psikolojik problemleri de beraberinde getiriyor. Peki, bu bir kader mi, yoksa saç dökülmesi önleme yöntemleri sorununa çözüm olur mu? Saç dökülmesi nasıl önlenir, ne yapmak gerekiyor?

Saçların En Büyük Düşmanı: Stres!

Stres, hızlı saç dökülmesine neden olan unsurların başında geliyor. Günlük çalışma ve sosyal hayatında stresten tamamen uzaklaşmak neredeyse imkansız ama en azından arada bir doğayla buluşmalı, kendine boş vakitler yaratmalı ve mümkünse mutluluk veren bir hobi ile uğraşarak stresin size verdiği zararları en aza indirmelisin. Böylelikle stres kaynaklı saç dökülmesini ortadan kaldırabilirsin.

Yetersiz Su Tüketimi ve Yanlış Beslenme Alışkanlıkları Saç Dökülmesini Hızlandırıyor

Yetersiz su alımı, saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi. Vücudumuzun tamamının suya ihtiyacı var ve tabii saçlarımızın da. Dermatologlar günde 2- 2,5 litre su içerek saç dökülmesinin yavaşlatılabileceğini ve hatta durdurulabileceğini söylüyor. Ayrıca beslenme alışkanlıklarının da saçlarının sağlığını etkiliyor. Vitamin ve mineral eksikliği saçların hızla dökülmesine neden oluyor. Ayrıca fazla sigara, çay, kahve ve alkol tüketimi tüm vücuda olduğu gibi saçlarına da zarar veriyor. Bunu engellemek için beslenme alışkanlıklarını kökten değiştirmeli, öncelikli olarak düşük yağ içeren bir beslenme programı oluşturmalısın. Öğünlerinde yeşil yapraklı sebzelere ve meyvelere ağırlık vermeli; balık, hindi ve tavuk eti tüketmelisin. Proteinden oluşan saç telleri için fasulye, mercimek ve yoğurt gibi gıdalardan alınan protein ve B vitamini tazelenme etkisi yaratıyor. Havuç, içeriğinde bulunan A vitamini ile saç derisini koruyarak saç dökülmesini engelliyor. Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı gibi yemişler hormonal bozukluklar sebebiyle zayıflayan saçları içeriğinde bulunan iyot ile güçlendiriyor. Tüm bu gıdaların serpiştirildiği beslenme programları saç dökülmesi çözüm arayışlarının kısmen de olsa çaresi oluyor.

Şapka, Bere ve Şekillendirici Kullanımına Dikkat Etmelisin

Saç dökülmesinin bir diğer sebebi de sıklıkla bere, şapka ve saç şekillendirici kullanmak. Bere ve şapka kullanımını abartmamak ve saç şekillendiricileri mümkünse hayatından çıkarmak saç dökülmesi çözüm arayışlarında atacağın adımlardan belki de en kolayı. Böylelikle saçlarının hava almasını sağlayarak daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsin. Unutma, saçların da nefes alıyor.

Yanlış Şampuan ve Saç Kremi Kullanımı Saçlarına Zarar Verebilir

Tüm bunların dışında, uygulanan yanlış bakım yöntemleri, saç dökülmesinden şikayetçi olan birçok kişinin probleminin temelini oluşturuyor. Saç tipine uygun olmayan bakım uygulamaları, kişilerin hızla saç kaybı yaşamasına neden oluyor. Kulaktan dolma saç dökülmesi çözüm önerilerini uygulayanlar daha korkunç sonuçlarla karşılaşabiliyor. Herkesin saç tipi farklı olduğundan herhangi birine iyi gelen şampuan, krem ya da bakım yağı başkası için kabus olabiliyor. Saç tipine, şekline, nemine ve yıkama sıklığına uygun şampuanlar, sağlığını yitiren saçları tekrar canlandırarak onlara hayat veriyor. Fakat fabrika çıkışlı, saçı sadece birkaç kategoriye ayıran şampuanlar arasından kendi saçınıza uygun şampuanı bulmak neredeyse imkansız. Yapılacak en doğru hareketlerden ilki, saç yıkama sıklığına ve saçının karakterine en uygun şampuanı özel olarak hazırlamak. İkincisi ise saçının yapısına uygun dökülme karşıtı serum ile desteklemek.